Biogáz
A biogáz különböző szerves anyagokból anaerob (oxigénmentes környezetben végbemenő folyamat) erjedés során képződő gáz. Összetétele függ a kiindulási szerves anyag alkotóelemeitől, illetve az erjedési folyamattól. Mesterségesen előállított, vagy spontán reakciók következtében létrejött biogáz 50-70% metánt, 28-48% szén-dioxidot, valamint 1-2% egyéb gázt (kénhidrogén, nitrogén) tartalmaz.
Biogázt létre lehet hozni sokféle szerves anyagból (kivéve a legtöbb gyógyszeripari szerves vegyületet), de jellemzően mezőgazdasági hulladékból, trágyából, szennyvízből, valamint kommunális (szerves) hulladékból. Ahhoz, hogy biogázt állítsanak elő, nem kell különleges növényeket termeszteni, elég a betakarított termés nem hasznosítható részeit oxigénmentes tartályokba elhelyezni, és abból 10-25 nap alatt biogáz keletkezik. Emberi beavatkozásként mindössze a tartály keverését, a biogáz elvezetését, valamint a visszamaradt anyag kiemelését kell megoldani. Ahhoz, hogy hasznosítani lehessen a biogázt, felhasználás előtt meg kell tisztítani. A tisztítás mértéke, illetve az eltávolítandó szennyezőanyagok fajtái attól függnek, mire szeretnék használni a gázt.
A biogáz felhasználása:
- Lehetőség van a termelőüzemen belüli eltüzelésre és áramtermelésre gázmotorban. Az előállított áramot ekkor értékesíteni lehet zöld áramként, betáplálva a villamos hálózatba. Ez esetben minimum a kénhidrogéneket és a vízgőzt el kell távolítani, mert azok a motor élettartamát jelentősen lecsökkentik.
- Amennyiben szintén az üzemen belül kívánják felhasználni a biogázt, mód van kazánban való eltüzelésre, mellyel az üzem részeit fűtik. Esetleg gázüzemű hűtőgépben való eltüzelésre, melynek segítségével technológiai vagy kommunális hűtést valósítanak meg. Ezekben az esetekben a gázt már jobban meg kell tisztítani; el kell távolítani a szén-dioxid nagy részét, különben a fűtőérték nagyon alacsony lesz.
- További lehetőség a - gázt alaposan megtisztítva - gépjárművek meghajtására használni. Ekkor a biogázt már lehet közvetlenül is értékesíteni.
Tulajdonképpen a legfejlettebb lehetőség, ha a biogázt teljesen, földgáz minőségűre megtisztítva, a gázelosztó rendszerbe táplálják. Ekkor viszont már nem biogáznak hívják ezt a gázt, hanem biometánnak, mivel metán tartalma minimum 95%, fizikai és kémiai jellemzői megegyeznek a földgázéval. Hogy a betáplálást meg lehessen tenni, a biometánt – többek között – szagosítani kell, a megfelelő nyomásra kell komprimálni, illetve a csatlakozó Elosztói Engedélyesi rendszeren lévő földgázéval megegyező fűtőértékűre kell beállítani.
A közeljövőben nem kell attól tartani, hogy elfogyna a kitermelhető földgáz, vagy esetleg nem lehetne villamos energiát előállítani más forrásból. Amiért szükség van a biogázra, az a megújuló energia mivolta. Hazánk, ahogy a többi EU tagállam, kötelezettséget vállalt a termelt energiában lévő megújuló energiák részarányára. Ebben tudnak szerepet vállalni az eddig megépült, illetve a közeljövőben megépülő biogáz üzemek. Ezen felül a fenntartható fejlődéshez, fenntartható környezethez szükség van minden fajta megújuló energiára rövid és hosszú távon is, hiszen „sok kicsi sokra megy”.